Kratek opis: Delavnica je namenjena predstavitvi postopkov shranjevanja in objave velikih podatkov v repozitorijih NIOD. Udeleženci bodo spoznali, kako učinkovito nalagati velike datoteke ali večje število datotek s pomočjo protokola S3 ter kako te podatke ustrezno opisati z metapodatki in jih objaviti za nadaljnjo uporabo.
Podrobnejši opis: Poseben poudarek bo namenjen pripravi in strukturiranju metapodatkov, ki omogočajo ustrezno opisovanje podatkov ter njihovo kasnejšo najdljivost in ponovno uporabo. Udeleženci bodo spoznali dobre prakse pri opisovanju podatkov ter pomen standardizacije metapodatkov.
V praktičnem delu bodo prikazani konkretni primeri nalaganja podatkov v repozitorij, upravljanja z verzijami ter objave podatkovnih zbirk. Udeleženci bodo pridobili znanja, ki jim omogočajo samostojno delo z repozitoriji NIOD in učinkovito upravljanje večjih količin podatkov.
Zahtevnost: Napredna
Jezik: Slovenski
Termin: 19. 03. 2026 od 10.00 – 14.00
Omejitev števila udeležencev: 10
Virtualna lokacija: MS TEAMS
Priporočeno predznanje: Osnovno poznavanje dela z ukazno vrstico in osnovni koncepti podatkovnih repozitorijev, velepodatki, S3, repozitoriji, metapodatki, upravljanje podatkov, odprti podatki
Ciljna publika: Raziskovalci, inženirji, študenti, podatkovni znanstveniki, podatkovni analitiki
Potek izobraževanja: Izobraževanje poteka na daljavo v okolju MS Teams. Udeleženci bodo uporabljali orodja za delo s protokolom S3 ter spletni vmesnik repozitorija NIOD. Praktični primeri bodo vodeni in podprti z demonstracijami.
Na izobraževanju pridobljena znanja:
- Razumevanje konceptov shranjevanja velikih podatkov v repozitorijih
- Uporaba S3 protokola za nalaganje podatkov
- Priprava in upravljanje metapodatkov
- Objava podatkovnih zbirk v repozitorijih NIOD
- Dobre prakse pri upravljanju raziskovalnih podatkov
Organizator:

Predavatelji:
| Ime: | Marko Ferme |
| Opis: | Marko Ferme je raziskovalec na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru (UM FERI). Njegova raziskovalna področja so obdelava naravnega jezika, arhitektura porazdeljenih sistemov in visokozmogljivo računalništvo. |
| E-mail: | marko.ferme@um.si |


Več informacij lahko poiščete na spletni strani dogodka, kjer se lahko tudi prijavite.