Slovensko nacionalno superračunalniško omrežje

Veliki raziskovalni projekti (VRP)

Veliki raziskovalni projekti so projekti mišljeni kot produkcijska uporaba, pa tudi za razvoj programskih sistemov in algoritmov, prilagajanje obstoječe programske opreme ali testiranje metodologije specifičnih znanstvenih prototipov, kadar je za postopek ali zaradi količine podatkov treba uporabiti velike količine računskih virov ali podatkovnih shramb. Za vsak projektni predlog te vrste je pričakovan velik učinek na mednarodni ravni.

Podrobnosti

VRP projektom se dodeli dostop za 12 mesecev z možnostjo podaljšanja za največ 12 mesecev na osnovi poročila in ocene napredka projekta, s skupno maksimalno dolžino dveh let od dodelitve dostopa. Računske vire se dodeli v skladu s standardi razporejanja nalog SLING; na določenih sistemih je lahko v uporabi poseben sistem pravil za izkoriščanje virov.

VRP projekte mora prijavitelj prijaviti na enega od rednih razpisov. Prijave na osnovi ocene tehnične ustreznosti in izvedljivosti skupina izvedencev preveri z merili znanstvene odličnosti z znanstveno recenzijo. V okviru tehnične ustreznosti imajo prednost produkcijski projekti, pri katerih razpoložljivi viri lahko izrazito izboljšajo rezultate, na primer, kadar gre za visoko paralelne ali dobro skalabilne simulacije, za aplikacije, ki lahko izkoristijo veliko število računskih vozlišč, ki uporabljajo močno skalabilne algoritme, velik pretok podatkov, velike podatkovne nabore ali pa imajo posebne strojne potrebe, npr. uporabo grafičnih pospeševalnikov. Pri tem bodo upoštevani viri, ki so na voljo v okviru kapacitet SLING.

VRP se dodelijo za eno leto z možnostjo podaljšanja na osnovi ocene uspešnosti dosedanjega dela.

SLING vsakemu VRP projektu zagotavlja tehnično podporo na visoki ravni v organizaciji skupine za podporo uporabnikom. V specifičnih primerih lahko prijavitelj ob prijavi zahteva podporo izvedencev za reševanje posebnih problemov ali za zagotavljanje optimizacije, ki jo zahteva projekt. Takšno podporo mora prijavitelj zahtevati in upravičiti v projektni prijavi.

Prijavitelj je lahko v vsakem razpisnem roku vodja raziskave pri največ enem VRP projektu.

Prijava projekta je mogoča preko prijavnega obrazca, povezava do katerega je na voljo ob vsakem tekočem razpisu.

Projektne prijave so podvržene oceni tehnične ustreznosti in izvedljivosti ter znanstveni recenziji, zato morajo prijave vključevati naslednje sestavine, ki jih kot datoteke priložite k prijavnemu obrazcu:

Izjava prijavitelja o uporabi virov

Vodje večletnih projektov morajo za podaljšanje projekta po preteku enega leta oddati poročilo o napredku, na podlagi katerega se lahko odobri podaljšanje projekta. Projekt bo suspendiran, če poročilo ne bo pravočasno oddano.

Vodje projekta morajo na vsake pol leta od dodelitve virov oddati poročilo o napredku projekta.

Vodje velikih raziskovalnih projektov (VRP), ki predvidevajo trajanje daljše od leta dni, morajo Komisiji oddati poročilo o napredku skupaj z utemeljitvijo potreb po virih najmanj en mesec pred pretekom prvega leta od dodelitve virov.

Poročila o napredku in prošnje za podaljšanje morajo vsebovati:

  • seznam projektnih sodelavcev,
  • obseg znanstveno-raziskovalnih ur namenskega znanstvenega dela raziskovalcev na projektu,
  • morebitne reference in objave (objavljene ali v postopku recenzije),
  • ter podatke o doseganju ciljev in projektnih korakov glede na prvotno projektno prijavo (prazna predloga je na voljo na gumbu).

Po zaključku projekta je vodja dolžan oddati končno poročilo (predloga na gumbu spodaj).

Podaljšanje

Pri obnovitvi projekta ali prošnji za podaljšanje projekt lahko zahteva največ 20% več virov, kot jih je bilo odobreno v prvotni dodelitvi virov.

Prošnje za podaljšanje projektov, ter vsa poročila lahko oddate na e-naslov podpora@sling.si.


Dostopnost